Plaatsingsdatum: 30 december 2013
In 2020 verschenen de richtlijnmodules ‘Pijnbehandeling tijdens de bevalling’, waar de KNOV aan meewerkte. Daarnaast werken we in 2023 aan een handreiking 'Pijnverlichting in de eerste lijn' waar we niet-medicamenteuze methoden onder de loep willen nemen. Dit als aanvulling op de modules in de richtlijnendatabase die voornamelijk ingaan op de medicamenteuze methoden. Naar verwachting wordt de handreiking in december 2023 opgeleverd.
-
Toetsprogramma 'Omgaan met baringspijn'
Het KNOV-toetsprogramma 'Omgaan met baringspijn' hoort bij het KNOV-standpunt 'Voorlichting over pijn en pijnbehandelingen tijdens de baring'. Zie het aanbod op medischescholing.nl.
-
Wetenschappelijke onderbouwing
De aanbevelingen in dit standpunt zijn gebaseerd op systematisch literatuuronderzoek en overige (praktische) overwegingen. In de evidencetabellen zijn de resultaten van dit literatuuronderzoek per vraag samengevat.
-
Hulpmiddelen voor integrale zorg
De KNOV heeft hulpmiddelen ontwikkeld om verloskundigen in een VSV-overleg over dit onderwerp te ondersteunen. Deze hulpmiddelen ondersteunen bij het maken van afspraken in het regionale ketenoverleg en bij het maken van een zorgpad. Over de voorlichting over pijn tijdens de baring is een time task matrix ontwikkeld.
-
Ondersteuning voor verloskundigen
Om verloskundigen te ondersteunen bij het in praktijk brengen van de aanbevelingen zijn er cliëntenfolders en een voorlichtingsfilm beschikbaar. De film 'Jouw bevalling: Hoe ga je om met pijn?' is te vertonen op voorlichtingsbijeenkomsten en kan een cliënt ook individueel bekijken. Via ervaringsverhalen van zwangeren en pas bevallen vrouwen wordt uitgelegd wat baringspijn is en welke methoden er zijn om met de pijn om te gaan. De voor- en nadelen van comfortverhogende en medicamenteuze methoden komen aan bod in animaties. Er is een lange en een korte versie van de film.