De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft de prestaties en tarieven voor de verloskunde voor 2027 gepubliceerd. De tarieven zijn, zoals gebruikelijk, geïndexeerd op basis van inflatiecijfers. Hierdoor stijgt onder andere het tarief voor volledige verloskundige zorg met 3,5% naar € 2.365,36. Hieronder zetten we de belangrijkste wijzigingen voor je op een rij.
Wijzigingen centrale bevallocatie
In de tariefbeschikking is de naam ‘geboortecentrum’ gewijzigd naar ‘centrale bevallocatie’. Daarnaast zijn er enkele inhoudelijke wijzigingen in de prestaties en tarieven.
De toeslag voor de centrale bevallocatie is aangepast. Partusassistentie door dekraamzorg wordt voortaan apart gedeclareerd. De geleverde partusassistentie wordt per uur gedeclareerd volgens de tariefbeschikking kraamzorg. Dit tarief is gelijk aan het tarief voor partusassistentie bij een thuisbevalling en geldt voor centrale bevallocaties en poliklinische bevallingen waarbij een kraamzorgorganisatie de partusassistentie levert.
Ook is lachgas niet langer onderdeel van de prestatie voor de centrale bevallocatie. Hiervoor geldt voortaan een aparte prestatie per toediening.
Integrale bekostiging
De NZa heeft ook de beleidsregel en tariefbeschikking voor de integrale bekostiging aangepast. De belangrijkste wijziging is toevoeging van de nieuwe structurele bekostiging voor de taken uit het VSV-basiskader. Lees hier meer over in het nieuwsbericht over de nieuwe bekostiging van het VSV-basiskader. Het webinar over de nieuwe VSV-basiskader bekostiging van 2 juli jl. is nu ook terug te kijken.
KNOV overweegt nieuw bezwaar tegen tarieven verloskunde 2027
De tarieven voor 2027 zijn gebaseerd op dezelfde rekenmethodiek als de tarieven voor 2026. Naar aanleiding van de bezwaarprocedure is het inkomensdeel van het tarief beperkt aangepast. Deze wijziging is ook verwerkt in de tarieven voor 2027.
Vooralsnog heeft de NZa geen verdere wijzigingen doorgevoerd in de berekening van de tarieven voor 2027. Wij zijn daarom nog steeds van mening dat de tarieven niet op de juiste manier zijn vastgesteld. We onderzoeken op dit moment het nut en de noodzaak van een nieuw bezwaar tegen de tarieven voor 2027. Lees meer over de bezwaar- en beroepsprocedure.