Het RIVM-rapport ‘PFAS in moedermelk van Nederlandse vrouwen’ is gepubliceerd. Uit onderzoek blijkt dat PFAS in kleine hoeveelheden in moedermelk voorkomt. Bij vragen van cliënten naar aanleiding van dit onderzoek, kun je aangeven dat het advies van het Voedingscentrum over borstvoeding ongewijzigd blijft: borstvoeding blijft de aanbevolen voeding voor baby's.
Uit eerder onderzoek van het RIVM blijkt dat bijna alle mensen in Nederland te veel PFAS in hun bloed hebben. Dit nieuwe onderzoek naar PFAS in moedermelk geeft samen met het eerdere bloedonderzoek informatie over de hoeveelheid PFAS die mensen in Nederland binnenkrijgen. In het meest recente onderzoek is gekeken naar de concentraties van PFAS in moedermelk. Deze zijn afgenomen in vergelijking met een eerder onderzoek uit 2014.
Borstvoeding blijft de aanbevolen voeding
Het RIVM en het Voedingscentrum zien geen aanleiding om de adviezen over borstvoeding aan te passen. Het Voedingscentrum blijft gedurende de eerste 6 maanden borstvoeding aanbevelen en daarna door te gaan zolang ouders dat willen en dit past bij ouder en kind. Een baby die borstvoeding krijgt, profiteert ook van belangrijke stoffen en de beschermende effecten van moedermelk. Zo versterkt borstvoeding het immuunsysteem van een baby juist, onder andere door de aanwezigheid van antistoffen en immuuncellen.
Meer informatie
Als zwangeren vragen hebben op welke wijze zij de blootstelling aan PFAS kunnen verminderen, kan worden doorverwezen naar het RIVM en het Voedingscentrum.