Op 16 december 2025 hebben wij een update gepubliceerd over de beschikbaarheid van oxytocine voor verloskundige zorg. In dit bericht gaven wij aan dat contact met een ziekenhuisapotheek of een andere apotheek, onder meer vanwege ervaring met parallelimport, mogelijk uitkomst kon bieden. Op basis van nieuw verkregen informatie moeten wij dit bericht corrigeren.
Parallelimport biedt geen oplossing
Het Meldpunt Geneesmiddelentenkorten en -defecten heeft onderzoek gedaan en is tot de conclusie gekomen dat ook parallelimport het leveringsprobleem niet kan oplossen. De beschikbaarheid via (ziekenhuis)apotheken is daardoor onvoldoende gegarandeerd.
Tijdelijke levering alternatieven zonder handelsvergunning
De IGJ heeft besloten dat geschikte alternatieven zonder handelsvergunning, tijdelijk geleverd en verhandeld mogen worden. Aan deze vrijstelling zijn voorwaarden verbonden.
Op dit moment is de IGJ bezig het besluit te verlengen, omdat de eerder verwachtte datum van 16 januari voor de levering niet haalbaar blijkt te zijn volgens de fabrikant. Wanneer er meer bekend is over het verlengde besluit, informeren we jullie hierover.
Advies: neem contact op met je groothandel
Het aanschaffen van oxytocine zonder handelsvergunning is iets waar groothandels mogelijk ervaring mee hebben. Wij adviseren om voor de korte termijn contact op te nemen met je groothandel over de beschikbaarheid en alternatieven zonder handelsvergunning, zoals genoemd in het besluit van de IGJ.
De Helpdesk is tot 5 januari 2026 gesloten. Heb je leveringsproblemen? Neem dan contact op met beleidsadviseur Florien van Rij (fvanrij@knov.nl). Florien is weer bereikbaar vanaf 30 december. We denken graag met je mee.