Nieuwsbericht

27 oktober 2025

Verloskundigen worden steeds vaker lastiggevallen met vervelende telefoontjes. Vaak zijn deze bedreigend of seksueel intimiderend. De laatste maanden lijkt dit probleem zelfs toegenomen. Om verloskundigen te ondersteunen bij het omgaan met ongewenst gedrag, heeft de KNOV een infographic opgesteld. Deze biedt handvatten en praktische tips  hoe om te gaan met ongewenst gedrag in de verloskundigenpraktijk.

Omgaan met ongewenst gedrag

In de infographic staat  beschreven welk gedrag onaanvaardbaar en strafbaar is. Daarnaast biedt het tips over hoe om te gaan met ongewenst gedrag, met speciale aandacht voor grensoverschrijdende en bedreigende telefoontjes. Ook worden preventieve maatregelen besproken die je kunt toepassen in jouw praktijk.

Bekijk de infographic 

Collectieve aangifte: prioriteit door code VPT

Een verloskundige heeft de afgelopen maanden meldingen verzameld voor de beroepsgroep en  toegevoegd aan een collectieve aangifte bij de politie. Deze aangifte is geregistreerd met de code “VPT” (Veilige Publieke Taak), waardoor  de politie de aangifte  prioriteit geeft. Geef deze code dus door als je zelf aangifte doet.

KNOV als aanspreekpunt

Naar aanleiding van deze collectieve aangifte heeft de KNOV contact gehad met de coördinator VPT van de politie. Het is belangrijk om te weten dat  strafrechtelijke onderzoeken vaak langdurig zijn  en niet alle meldingen  strafbaar zijn.  Toch blijft het essentieel dat het dossier actief wordt bijgehouden en  geüpdatet. Als er minder aangiftes en meldingen binnenkomen, daalt de prioriteit van het onderzoek. Daarom hebben we met de politie afgesproken dat de KNOV vanaf nu het aanspreekpunt is  voor verloskundigen en politie bij  intimiderende telefoontjes en ander ongewenst gedrag in de verloskundigenpraktijk.

Melden van ongewenst gedrag

Meld ongewenst gedrag of grensoverschrijdende telefoontjes bij de KNOV Helpdesk. De KNOV vindt het belangrijk om bij te houden met wat voor soort ongewenst gedrag verloskundigen allemaal te maken krijgen in de praktijk. Dit kan ongewenst gedrag zijn door cliënten, maar ook door collega’s of door andere mensen met wie je samenwerkt. De meldingen worden verzameld om zo meer politieke druk uit te oefenen voor duurzame oplossingen.

Vanuit de Helpdesk helpen we je graag op weg. Ook kunnen we jou, als jij daar behoefte aan hebt, verwijzen naar de KNOV vertrouwenspersoon voor extra emotionele ondersteuning.